5 užitočných pluginov na zrýchlenie načítania Vašej web stránky

V článku prinášam prehľad pluginov na zrýchlenie načítania web stránky. Všetky moduly (pluginy) ktoré v tomto článku popisujem sám používam na optimalizovanie rýchlosti na všetkých svojich web stránkach.

Pred tým nez začnem popisovať o akých 5 pluginy sa jedná. Doporučujem Vám aby ste si nainštalovali SSL certifikát, ktorý pomáha nie len zrýchlovať načítanie Vašej web stránky, ale je aj nevyhnutný na to, aby prehliadače prezentovali Vašu web stránku ako bezpečnú. Ak máte platený hosting mali by ste ho mať k dispozícií zadarmo u vášho poskytovateľa hostingu. Ak nie, určite pouvažujte nad zmenou, pretože načo platiť za niečo čo ponúkajú inde zadarmo 🙂 Osobne odporúčam hosting u spoločnosti Websupport alebo Wy. Ak by ste chceli webhosting u spoločnosti websupport, vieme Vám ho poskytnúť so 40% zľavou.

 

Teraz sa vrátim k tým 5 pluginom:

Pre meranie rýchlosti načítavania web stránok používam nástroj od Pingdom alebo možno pre niekoho účinnejší GTmetrix, ktorý je niekoľko násobne viac prepracovaný 🙂 má viacero funkcií, ktoré pingdom nemá. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie meranie na web stránke GTmetrix odporúčam sa zaregistrovať, je to zadarmo, po prihlásení môžete odtestovať rýchlosť načítania Vášej web stránky nie len na desktop zariadeniach ale aj na tabletoch či mobiloch. No vždy si treba dať pozor odkiaľ meriate rýchlosť, pretože je rozdieľ ak meriate rýchlosť z Austrálie, Kanady, USA alebo z EU ak máte hosting hostovaný u Slovenského poskytovateľa.

 

1. Plugin je veľmi dôležitý, volá sa UpdraftPlus – Backup/Restore.

  • Jeho úloha je veľmi dôležitá, používa sa na vytvorenie zálohy, preto môžete mať istotu že ak niečo pri úprave Vašich web stránok pokazíte máte 100% istotu že máte zálohu celého obsahu. Plugin stačí štandardne stiahnuť priamo vo WordPress kde dáte vyhľadať plugin a po stiahnutí ho aktivujete. Po aktivácií stlačte „Setting“

Po kliknutí na „Setting“ sa Vám zobrazia nastavenia daného pluginu, ak chcete vykonať zálohu stlačte tlačítko „Backup Now“. A máte vytvorenú zálohu Vášho webu. V ďalších nastaveniach je možné nastaviť aby plugin automaticky vytváral zálohu sám, každých 24 hod alebo aj v kratších intervaloch.

Platená alternatíva tohto pluginu je Duplicator PRO. Fukncie tohto pluginu sú mnoho násovne vyššie, môžete si hravo vytvoriť zálohu Vašej web stránky a uložiť si ju komplet do PC.

 

2. Plugin ktorý je veľmi dôležitý sa volá WP Sweep

  • jeho úloha spočíva v Optimalizácií databázy. WordPress ukladá veľmi veľa zbytočností, ako sú rôzne nedokončené koncepty, revízie stránok alebo spam. Databáza býva často zahltená odpadom a je celkom dobré ju občas prečistiť. Nainštalovanie tohto pluginu môžete urobiť štandardne vo WordPrese kde dáte vyhľadať plugin a zrealizujete jeho stiahnutie a následnú aktiváciu. Po aktivovaní sa Vám zobrazí v časti „Nástroje“.

Po kliknutí na názov Sweep sa Vám roztvorí tento plugin a pôjdete úplne na samý spodok tohto pluginu a stlačíte na tlačidlo v modrom rámčeku s nápisom „Sweet all“. Týmto krokom ste sa zbavili prebytočného odpadu.

 

3. Plugin ktorý je veľmi dôležitý pre získanie zrýchlenia načítania web stránok sa volá WP Smush

  • ktorý slúži na Optimalizáciu obrázkov. Optimalizácia obrázkov znamená zmenu veľkosti, čím menšie obrázky budete mať na web stránkach, tým bude stránka menšia a prinesie zrýchlenie web stránky. Podobných pluginov existuje celá rada, no mne sa najviac osvedčil práve tento. Opäť nainštalovanie tohto pluginu môžete urobiť štandardne vo WordPrese kde dáte vyhľadať plugin a zrealizujete jeho stiahnutie a následnú aktiváciu. Následne po aktivovaní plugin nájdete v časti „Multimédia“. 

Po kliknutí na plugin WP Smush sa Vám plugin roztvorí, a ďalej kliknete na „Skontrolovať obrázky“ plugin by mal byť dostupný v Slovenskom jazyku.

Doplnené dňa 7.10.2019: Odporúčam možno ešte trochu efektívnejší nástroj ako je WP Smush a to web stránku tinyjpg.com na tejto www stránke môžete vybrať fotky priamo z Vášho pc ktoré chcete optiamlizovať. A po vykonaní optiamlizácie si ich stiahnuť naspäť do Vášho PC. Existuje samozrejme aj plugin. No ja rád používam úpravu fotiek práve cez túto web stránku a neskôr si ich nahrám do knižnice vo WordPresse.

 

4. Plugin, ktorý je tiež veľmi dôležitý sa volá Lazy load

  • Tento plugin prakticky nie je potrebné nijak nastavovať, len ho jednoducho nainštalujte a aktivujte, on si potrebné nastavenia urobí sám. Tento doplnok robí nasledovné, využíva jQuery.sonar na postupné načítavanie obrázkov pomaly ako scrollujete myškou nižšie a nižšie obrázky sa načitavajú.

 

5. Plugin, ktorý je asi najdôležitejší pre zrýchlenie načítania web stránky W3 Total Cache

  • pred časom som používal platený plugin WP Rocket, ktorý je samozrejme skvelý, má v sebe zabudovanú aj funkciu Lazy Load o ktorej som písal vyššie, no ak máte webstránku hostovanú u spoločnosti websupport, existuje celkom skvelá náhrada a to plugin W3 Total Cache.
  • Tento plugin mnoho odborníkov považuje za jeden z tých náročnejších a konfiguráciu by mali robiť len skutočný odborníci. Ak niečo naklikáte nesprávne, môže to Vášmu webu skôr uškodiť ako pomôcť. Odporúčam Vám preto zapnúť základné funkcie v časti „General Settings“ ako prvé je potrebné zapnúť Page Cache a kliknúť na Enable.
  • Ďalej ako som spomínal, ak používate hosting u spoločnosti Websupport Môžete pokojne vybrať z Page Cache Method: Memcached
  • A rovnako aj Minify Cache Method, Database Cache, Object Cache Method, Browser Cache, Fragment Cache Method, všade nezabudnite okrem Memcached zakliknúť aj „Enabled“. Keď sa dostanete až po Fragment Cache method môžete kliknúť na Save setings & Purge Cache a máte hotovo.

 

Po inštalácií a správnom nastavení všetkých vyššie spomenutých pluginov som vykonal opätovne test merania rýchlosti načítania web stránky. A podarilo sa mi dosiahnuť výrazné zlepšenie.

 

Pri meraní prostreníctvom Pingdom som dosiahol načítanie web stránky za 1,30 sekundy pri meraní z Nemecka.

 

A pri meraní prostredníctvom GTmetrix som dosiahol načítanie za 1,9 sekundy pri meraní z Veľkej Británie.