Akismet antispam

je nástroj proti filtrovanému spamu. Vytvorila ho firma Automattic, ktorá bola založená jedným z tvorcov WordPressu, jeho meno je Matt Mullenweg. Akismet funguje na príncípe algoritmu ktorý posudzuje nové komentáre a pingbacky, ktoré prepustí alebo ich označí ako spam. Algoritmus sa učí rozpoznávať spam tak, že zbiera informácie z iných web stránok využívajúcich tento plugin v ktorých boli komentáre označené ako spam a podľa toho ako ich ostatný správcovia (administrátori) web stránok označil ich spracováva. Ak sa teda na niekoľkých stránkach zobrazí rovnaký komentár a správcovia (administrátori) ich vo veľkom označili ako spam, aj plugin Akismet rovnaký komentár alebo komentáre vyhodnotí ako spam a do budúcna ich bude označovať ako spam aj na všetkých ostatných web stránkach, využívajúcich plugin Akismet. K dnešnému dňu 9.12.2018 Akismet označil ako spam viac ako 456 miliónov komentárov čo už je čo povedať.

Prečo používať Akismet?

Na web stránkach ktoré navštevuje veľa ľudí predstavuje spam viac ako 80% z celkového počtu komentárov. Čo v preklade znamená že zo 100 komentárov je len cca 20 komentárov skutočne reálnych. Schvalovanie komentárov je pomerne časovo náročný proces, ak ste bloger alebo občasný prispievateľ, určite máte na práci niečo užitočnejšie ako ručne potvrdzovať a schvalovať komentáre od Vašich fanúšikov, prispievateľov alebo kritikov. Tento plugin dokáže ušetriť hodiny času, navyše akismet odhalí spamový komentár a namiesto toho aby ho vložil do poradia na Vašej stránke k schváleniu tak ho označí ako spam. Vďaka tomu máte v poradí len komentáre od skutočných návštevníkov Vašich stránok.

Návod ako správne nastaviť plugin Akismet antispam vysvetlím nitžšie

Úplne prvá vec je aby ste mali plugin nainštalovaný, myslím si že túto vec má zvládnutú každý z Vás, nakoľko Akismet je defaultne (od inštalácie WordPressu) automaticky v záložke pluginy no je neaktívny.

Ako prvé teda aktivujete plugin Akismet Antispam ako môžete vidieť na obrázku nižšie

Po aktivácií sa hore objaví zelený informačný panel, ktorý obsahuje modré tlačidlo s názvom „Nastavte si Váš Akismet účet“. Kliknite na toto tlačidlo..

Následne budete presmerovaný na stránku pluginu Akismet. Tu si môžete vybrať či chcete vyplniť API klúč manuálne ak ho už náhodou máte, alebo ho získať. Ak ho potrebujete získať pokračujte v čítaní ďalej. Kliknite na Získať API kľúč (opäť v modrom tlačitku).

Po kliknutí sa Vám v prehliadači otvorí nové okno a otvorí stránka www.akismet.com, na ktorej sa dočítate výhody pluginu. Opäť kliknete na tlačítko tento raz už v Angličtine ACTIVATE AKISMET.

V dalšom kroku vyplníte formulár, ktorý slúži k vytvoreniu užívateľského účtu na akismet.com Vyplnte teda email, užívateľské meno, heslo a kliknite na Sign up (v preklade to znamená prihlásiť).

Po vytvorení účtu a stlačení „Pokračovať“ sa dostanete k rôznym tabuľkám plánov využitia Akismetu. Plugin môžete používať k osobným účelom zadarmo alebo za dobrovoľný poplatok, k firemným účelom za 5 usd/mesiac alebo podnikovým účelom za 50 us/mesiac. Zrejme si každý zvolíte tú zdarma. Pravdupovediac akismet nemá ako zistiť na aký účel používate Vašu web stránku, takže odporúčam zvoliť si osobný účel a zdarma. Samozrejme ak Vám po čase plugin bude prinášať svoje ovocie v podobe spokojnosti, určite odporúčam plugin Akismet podporiť aj finančne. Nech máte úžitok aj Vy aj vývojári pluginu a nech majú vývojári stále motiváciu ho udržovať ako sa hovorí pri živote a aby bol plne funkčný 🙂 Po tomto kroku keď sa rozhodnete ktorá možnosť je pre Vás najlepšia a najvýhodnejšia kliknete na SIGN IN.

Dostanete sa k platobnému rozhraniu. Nelakajte sa.. Nikto Vás nenúti aby ste platili. Na pravej strane máte posuvník, ktorým si môžete určiť cenu, ktorú ste ochhotný za Akismet platiť. Rozmedzie je od 0 do x dolárov za rok. Ak ste sa rozhodli využívať plugin zadarmo, tak na lavej strane vyplnte len meno a priezvisko. A kliknite na CONTINUE. (Pokračovať)

Na ďalšej stránke sa po odoslaní formulára zobrazí API kľúč. Tento kľúč Vám príde aj na emailovú adresu, ktorú ste použili pri registrácií. Na email tiež obdržíte aktivačný odkaz. Potvrďte ho.

Kľúč si môžete skopírovať do schránky ak používate Windows (CTRL + c) ak iOS napr. Macbook (CMD + c) a potom môžete nakopírovať do políčka API klúč. Alebo jednoduchšia voľba je kliknúť na Save your Akismet API key a budete presmerovaný späť na Vašu wordpress stránku s predvyplneným klúčom. API kľúč je niečo ako heslo, preto ho nikomu nedávajte a nezverejňujte ho.

Posledným krokom je len kliknúť na tlačidlo „Uložiť zmeny“. Od tejto chvíle je Vaša stránka chránená pred spamom.

To je všetko priatelia, ak Vám bol opäť návod nápomocný tak som rád, ak Vám niečo nie je jasné, môžete ma kontaktovať na email alebo formou formulára alebo jednoducho sa opýtať formou komentára.